Turniej Młodych Fizyków

Puchar i złoty medal dla polskiej drużyny w Pakistanie

Drużyna Klubu Naukowego Fenix zdobyła ponownie puchar i złoty medal uzyskując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej podczas rozgrywek Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków 2023 w Murree w Pakistanie.

Polscy licealiści zdobyli pierwsze miejsce na 36-tym Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków - International Young Physicists’ Tournament (IYPT) rozegranym dniach 18-24 lipca w Murree w Pakistanie. Drużynę stanowili członkowie Klubu Naukowego Fenix w składzie: Paweł Ptaszek, Jakub Soboń, Szymon Markiewicz, Maksymilian Ogiela i Malwina Górska. Natomiast opiekunami drużyny byli Jan Turczynowicz, Radost Waszkiewicz oraz Łukasz Gładczuk. Jest to już trzeci rok z rzędu, w którym reprezentacja Polski zdobyła złoty medal.

Uczestnicy konkursu mieli rok na zbadanie i opracowanie modeli teoretycznych 17 problemów naukowych. W tym roku próbowali wyjaśnić m.in., dlaczego można podnieść pojemnik z ryżem po wsadzeniu do niego łyżki, a strumień wody ugina się po przejściu przez pochylone sitko. Badali także jak długie powinno być pobocze drogi by zatrzymać poruszający się obiekt oraz czemu pojawiają się fraktale, gdy na powierzchni farby akrylowej umieści się mieszaninę tuszu z alkoholem.

Turniej jest formą debat, podczas których każda drużyna na zmianę przyjmuje rolę referenta, oponenta i recenzenta. Zadaniem referenta jest zaprezentowanie rozwiązania postawionego problemu. Oponent wybiera prezentowany problem i próbuje znaleźć luki w jego rozwiązaniu, natomiast recenzent podsumowuje dyskusję. W tegorocznym turnieju uczestniczyły drużyny z 14 krajów. Po pięciu dniach emocjonujących potyczek Polacy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, uzyskując możliwość startu w finale, w którym zmierzyli się z drużynami z Słowacji i Tajlandii, ostatecznie zwyciężając i zdobywając puchar turnieju.

Sukces był możliwy dzięki wsparciu licznych instytucji w tym Fundacji PZU, AlphaLab Capital, Matrans, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Instytutu Fizyki PAN oraz Politechniki Warszawskiej.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2014